naglowek_zabek

ORTODONCJA SKIERNIEWICE

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się nieprawidłowościami w układzie zębów oraz wadami zgryzu, jest ortodoncja. Tego rodzaju problemy to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Negatywnie pływają na funkcje jamy ustnej: mówienie, gryzienie, życie, a często nawet oddychanie. Niewłaściwe ułożenie zębów może też powodować rozwój różnych chorób i dolegliwości: próchnicy, chorób przyzębia, przedwczesnego wypadania zębów czy nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Odpowiednio szybka diagnostyka i skuteczne leczenie pomogą wyeliminować te problemy. Jeśli szukasz w Skierniewicach specjalisty od ortodoncji, zapisz się na wizytę w naszym gabinecie!

Ortodoncja – metody leczenia

Sposób leczenia wad zgryzu i innych nieprawidłowości w układzie zębów jest indywidualnie dobierany do każdego przypadku. Dużo zależy od wieku pacjenta. Inne leczenie stosuje się w przypadku dzieci, a inne u dorosłych. Niektóre problemy ortodontyczne można rozwiązać stosunkowo szybko, inne wymagają lat leczenia. W pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja, podczas której lekarz zbiera wywiad, wykonuje dokładne obrazowanie struktur jamy ustnej i diagnozuje istniejące problemy. Następnie przygotowuje plan leczenia, który jest sukcesywnie wdrażany i w razie potrzeby uzupełniany.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Jedną z metod leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów ruchomych. Pacjent może zdejmować je samodzielnie w każdej chwili. Zwykle są one noszone przez kilka godzin dziennie, w zależności od tego, co zaleci lekarz. Bardzo ważna jest współpraca ze strony pacjenta i przestrzeganie procedur leczenia. Ruchome aparaty ortodontyczne pozwalają korygować niewielkie wady zgryzu i są często stosowane u młodych pacjentów, u których wciąż następuje dużo zmian anatomicznych.

Wady zgryzu mogą być wrodzone lub nabyte. Do krzywego ustawienia zębów mogą się przyczynić niekorzystne nawyki dziecięce, np. ssanie kciuka czy oddychanie przez usta. Wśród dzieci z mlecznym uzębieniem często przyczyną wad zgryzu jest próchnica. Niezależnie od źródła problemu, wady zgryzu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie całego narządu żucia. Dlatego należy je eliminować najszybciej jak to możliwe. Aparaty ruchome są dobrym rozwiązaniem w przypadku łagodnych zmian. Są one odwracalne przy odpowiednio szybkiej diagnozie i podjęciu leczenia.

Rodzaje aparatów ruchomych

Płytka Schwarza

plytka Schwarza

Twin block

Twin block

Hyrax

hyrax

Płytka Hassa

płytka Hassa

Pendulum

Pendulum

Helix

helix

Aktywator

aktywator

Trainer

trainer

Aparaty ortodontyczne stałe

Kolejną metodą leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów stałych. Korzystają z nich głównie osoby, które mają już w pełni rozwinięte uzębienie (brak zębów mlecznych). Na konsultację ortodontyczną można się wybrać w każdym wieku. Bardzo często leczeniu poddają się osoby dorosłe, które przez wiele lat ignorowały problem. Decyzja o leczeniu ortodontycznym zawsze jest korzystna, dlatego serdecznie zapraszamy do zapisów na wizyty w naszym gabinecie w Skierniewicach.

Najważniejszym elementem leczenia ortodontycznego jest noszenie aparatu zgodnie z zaleceniami lekarza oraz regularne wizyty kontrolne. Aparat stały jest indywidualnie dobierany do wady pacjenta, a podczas wizyt kontrolnych regulowany tak, aby skutecznie zmieniał układ zębów. Leczenie ortodontyczne aparatem stałym pozwala przesunąć zęby na właściwe miejsce, nadać im odpowiedni kierunek, a w razie potrzeby zniwelować lukę pomiędzy zębami (szparę lub przestrzeń powstałą w wyniku utraty zęba). Aparat stały umożliwia wyleczenie nawet bardzo poważnych wad zgryzu.

Aparaty ortodontyczne stałe

Nakładki Invisalign lub Clearaligner

Zastosowanie specjalnych przezroczystych nakładek ortodontycznych to nowoczesna, skuteczna i bardzo chętnie wybierana metoda leczenia ortodontycznego. Jej zaletą jest to, że nakładki nie są widoczne dla osób z zewnątrz i że można je w dowolnej chwili zdjąć. Jednak założenie tej metody jest takie, żeby mieć je na zębach możliwie jak najdłużej w ciągu dnia, co przyspiesza proces leczenia. Nakładki są wymieniane podczas wizyt kontrolnych u ortodonty. Są dostosowywane do aktualnego stanu jamy ustnej oraz do kolejnego kroku, który chce się osiągnąć w leczeniu.

Aparaty lingwalne

Dyskretną, wygodną i bardzo skuteczną metodą leczenia ortodontycznego jest zastosowanie aparatów lingwalnych. Można je stosować przy różnych wadach zgryzu i niezależnie od wieku pacjenta. Aparat taki jest mocowany od strony języka. Jest więc niewidoczny dla osób z otoczenia, a dla pacjenta znacznie wygodniejszy niż standardowy aparat stały.

Nakładki Invisalign lub Clearaligner

Aparaty lingwalne

Ortodoncja Skierniewice

Najlepsze i najszybsze efekty leczenia ortodontycznego daje trafna diagnoza, właściwie dobrana metoda leczenia oraz dobra współpraca lekarza i pacjenta.. Zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie w Skierniewicach, gdzie z pewnością znajdziemy sposób, aby rozwiązać Twój problem. Jedną z naszych specjalności jest właśnie ortodoncja – możesz się o tym przekonać, rezerwując u nas wizytę. Zapraszamy do kontaktu!