naglowek_zabek

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA SKIERNIEWICE

Od najwcześniejszych lat pielęgnacja zębów ma ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowego uśmiechu przez całe życie, ponieważ to wtedy kształtują się nasze nawyki. Istotne jest także odwiedzenie z dzieckiem przyjaznego gabinetu, aby zbudować pozytywny obraz stomatologii u malucha. W ten sposób mały pacjent nie będzie bał się regularnych kontroli i wizyt u dentysty.

Pierwsza wizyta u stomatologa to niezwykle ważny moment w życiu dziecka. Konieczny jest tutaj wybór dentysty z doświadczeniem w pracy z maluchami, ponieważ taki lekarz będzie posiadał odpowiednie podejście i umiejętności komunikacyjne, aby zbudować zaufanie u małego pacjenta. Nie bez znaczenia jest tutaj także wyposażenie gabinetu, które powinno być dostosowane do dzieci oraz dodatki – jak choćby gaz rozweselający dla najbardziej nerwowych maluszków, kolorowe wypełnienia czy nawet dekoracje pokoju oraz nagrody w postaci małych gadżetów.

Jeśli chodzi o obszary opieki stomatologicznej, odbywa się ona w dwóch obszarach – profilaktyki oraz stomatologii zachowawczej.

Stomatologia dziecięca – profilaktyka

W stomatologii dziecięcej istnieje wiele zabiegów, które są częścią profilaktyki i pomagają w zapobieganiu schorzeniom zębów. Są to lakowanie, fluoryzacja, a nawet usługi związane z ortodoncją.

Lakowanie polega na nakładaniu cienkiej warstwy specjalnego materiału, zwanej lakierem lub uszczelniaczem, na powierzchnię trudno dostępnych zębów. Ten materiał działa jako bariera ochronna, zapobiegając gromadzeniu się bakterii i resztek pokarmowych, które mogą prowadzić do próchnicy. Pierwsze lakowanie zębów powinno mieć miejsce już około szóstego roku życia.

Fluoryzacja to nic innego jak nałożenie na zęby preparatu z fluorem. Zapewnia on dodatkową ochronę przed szkodliwym działaniem kwasów i bakterii oraz zapobiega próchnicy i mechanicznym uszkodzeniom.

Ortodoncja w stomatologii najmłodszych pacjentów zwykle obejmuje jedynie aparaty ruchome, natomiast w przypadku starszych dzieci są to już aparaty stałe, aparaty elastyczne, częściowe aparaty stałe oraz inne rozwiązania, dopasowane indywidualnie pod pociechę. Warto tu dodać, że wiek nie ma znaczenia w kwestii rozpoczęcia leczenia ortodontycznego – mogą poddawać mu się także osoby dorosłe.

Stomatologia dziecięca – zachowawcza

Stomatologia zachowawcza u dzieci zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dziecięcych ząbków, uszkodzonych przez próchnicę lub inne czynniki. Nieleczona próchnica może powodować silny ból, a nawet doprowadzić do utraty zębów. W takiej stomatologii dziecięcej wykonuje się takie zabiegi jak plombowanie (często kolorowymi wypełnieniami), rekonstrukcja zębów oraz leczenie miazgi. W przypadku silnie zainfekowanych ząbków konieczne bywa także leczenie kanałowe, aby uratować je oraz zapobiec dalszym chorobom.

Skierniewice - wizyty u dentysty od najmłodszych lat

Regularne wizyty u stomatologa dziecięcego, prawidłowa higiena jamy ustnej i zdrowa dieta są ważnymi elementami profilaktyki stomatologicznej. Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać pociechę do wizyt u dentysty, aby czuły się w gabinecie spokojnie i rozumiały istotę codziennej higieny jamy ustnej. Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi do naszego gabinetu w Skierniewicach. U nas panuje przyjazna atmosfera, dzięki czemu żaden mały pacjent nie boi się systematycznych kontroli ząbków.