naglowek_zabek

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA SKIERNIEWICE

Stomatologia zachowawcza ma na celu zachowanie naturalnych zębów pacjenta. Jeśli pojawiają się choroby lub uszkodzenia mechaniczne, należy wprowadzić odpowiednie formy leczenia, które przywrócą zębom ich funkcje oraz pożądany wygląd.

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości w kontekście zdrowia zębów jest próchnica. Brak odpowiedniego leczenia objętych próchnicą zębów może doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby i stopniowej utraty zębów. Leczenie zachowawcze obejmuje leczenie (usuwanie) próchnicy, wykonywanie wypełnień oraz leczenie kanałowe.

Zapraszamy do naszego gabinetu w Skierniewicach. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym u stomatologa można szybko rozpoznać próchnicę, co sprawia, że jej leczenie jest szybsze i mniej uciążliwe.

Próchnica zębów – jak się ją leczy?

  • Pierwszy etap rozwoju próchnicy to pojawienie się plamki próchnicowej w wyniku demineralizacji szkliwa. Na tym etapie stomatolog może zastosować preparat z fluorem lub wykonać zabieg lakierowania zęba, co powinno zahamować dalszy rozwój choroby.
  • Drugi etap rozwoju próchnicy to powstanie widocznego ubytku wynikającego z uszkodzenia zębiny przez bakterie. Uszkodzoną tkankę należy usunąć, dlatego stomatolog musi wykonać tzw. borowanie oraz wykonać wypełnienie (plombę).
  • Trzecia faza rozwoju próchnicy pojawia się wtedy, gdy bakterie docierają do miazgi zębowej. Pojawia się silny ból zęba, a wizyta u stomatologa jest wtedy nieunikniona. Bardzo często na tym etapie konieczne jest leczenie kanałowe, czyli czyszczenie kanałów z zainfekowanej miazgi oraz bakterii.
  • Na czwartym etapie próchnicy pojawia się martwica miazgi, która często wiąże się z koniecznością usunięcia zęba. Niekiedy możliwe jest dalsze leczenie bez ekstrakcji, co umożliwiają nowoczesne metody w stomatologii zachowawczej.

Zaawansowana próchnica to poważne zagrożenie nie tylko dla jamy ustnej, ale także dla zdrowia całego organizmu. Bakterie próchnicowe mogą wywoływać stany zapalne w różnych układach i narządach ciała. Dlatego warto regularnie wybierać się na wizyty u stomatologa w Skierniewicach, który zauważy niepokojące zmiany i zastosuje odpowiednie formy leczenia zachowawczego.

Do stomatologii zachowawczej można też zaliczyć profilaktykę, ponieważ ma te same cele – zachowanie zdrowia, funkcjonalności i dobrego wyglądu zębów i dziąseł. W ramach działań profilaktycznych można wyodrębnić następujące zabiegi: piaskowanie, skaling, polerowanie, lakierowanie, fluoryzacja, pielęgnacja dziąseł, higienizacja jamy ustnej.. Odpowiednia profilaktyka pomaga uniknąć skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.

 

Etapy leczenia w stomatologii zachowawczej

Aby zaplanować i przeprowadzić odpowiednie leczenie, w pierwszej kolejności konieczna jest wizyta kontrolna, podczas której stomatolog określa stan jamy ustnej. Następnie przeprowadzane są zabiegi dostosowane do zidentyfikowanych dolegliwości: leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, zabiegi profilaktyczne itd. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowe formy diagnozowania, np. zdjęcia RTG, które pozwalają wykryć inne zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej.

Obowiązkiem pacjenta jest konsekwencja w leczeniu, stosowanie się do zasad higieny i pojawianie się na regularnych wizytach kontrolnych. Dzięki współpracy pacjenta i stomatologa leczenie zachowawcze będzie przynosiło dobre efekty – każdy ubytek zostanie szybko wykryty, a pacjent uniknie długiego i kosztownego leczenia.

 

Zapraszamy do zapisów na wizyty w naszym gabinecie w Skierniewicach – zadbajmy wspólnie o Twoje zęby!